grzałka

Co to jest element grzejny i jak go wymienić?

To jest zasadnicza część urządzenia grzejnego czyli po prostu grzałki. Element grzejny zawsze jest w postaci drutu czy taśmy. Jest zbudowany z materiału oporowego czyli po prostu przewodzącego który jest odporny na wysoką temperaturę i czynniki chemiczne.

Grzałka posiada elementy grzejne, które trudno wymienić

grzałkaTakimi są na przykład stopy miedzi czy niklu oraz jeden stop żelaza kantal, a z niemetalicznych czyli ceramicznych to sylit. Niestety potocznie element grzejny jest nieprawidłowo nazywany grzałką. Do zrobienia większości tego typu elementów stosuje się zazwyczaj materiał oporowy niklowo chromowy. Materiał jest dość trwał i nie uszkadza się oraz nie traci swoich właściwości przy powietrzu oraz pracuje w szerokim zakresie temperatur. Właśnie tak jest budowana grzałka w pralce. Czasami ten element się zepsuje i musimy go wymienić. Jak zatem to zrobić? Nie jest to problem. Jest to łatwe nawet dla mechanika amatora. Aby wymienić grzałkę w pralce trzeba zdjąć tylna obudowę pralki. Grzałka znajduje się poniżej bębna a do niej jest dopiętych kilka kabli. następnie trzeba wyjąć starą grzałkę i wyjąć starą grzałkę. Kolejnym krokiem będzie włożenie w miejsce starej grzałki nową. Później trzeba podpiąć kable odpowiednio podłączyć kabelki tak samo jak były przedtem i zamknąć pralkę oraz sprawdzić czy działa poprzez włączenie prania. Jak widać wymiana grzałki czy elementu grzejnego nie jest kłopotliwa.

Dzięki temu że zrobimy ją sami to zaoszczędzimy kilkaset złotych na naprawie, a później jeszcze więcej bo nie będziemy musieli kupować nowego sprzętu. Tak, ze wiecie już że warto coś zrobić samemu ponieważ możemy zaoszczędzić.