Każdy z nas miał w życiu do czynienia z kleszczami. Te małe, niebezpieczne pajęczaki, mogą wyrządzić wiele szkód w organizmie. Wiele słyszy się o chorobach, które są następstwem ukąszenia. Borelioza jest tą najczęściej spotykaną. Jednak nie zawsze można łatwo określić, czy po ugryzieniu zostaliśmy czymś zarażeni.
Powikłania po ukąszeniu kleszcza
Postępowanie w przypadku zauważenie kleszcza u siebie czy kogoś bliskiego jest jasne – jak najszybciej należy pozbyć się go z ciała. Można to zrobić samodzielnie w domu, jeżeli wiemy, jak należy to zrobić. Nieprawidłowe pozbycie się kleszcza może skutkować pozostawienie jakiejś jego części pod skórą, a to oznacza, że szkodnik dalej nam zagraża. Kleszcza może również usunąć lekarz pierwszego kontaktu, który po wyjęciu go, dokładnie zbada skórę w poszukiwaniu rumienia. Nawet, gdy nie jest on na ciele, nadal możemy być zarażeni innymi chorobami, dlatego warto zrobić badania na choroby odkleszczowe. Są to testy serologiczne, które określają przeciwciała boreliozy. Nie jest ona jednak jedyną chorobą. Można zarazić się także babeszjozą, która często występuje również u naszych czworonożnych członków rodziny. Badania powinno wykonywać się od razu po zlikwidowaniu kleszcza z ciała, bowiem liczy się czas i szybka reakcja. Nieleczone choroby odkleszczowe mogą prowadzić do kleszczowego zapalenia mózgu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Pakiet badań, wykrywających choroby spowodowane ukąszeniem, można wykonać w każdym laboratorium.
Szybka diagnostyka ratuje życie. Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, co jest największą prawdą gdy chodzi o te pozornie małe i niegroźne pajęczaki. Kleszcze przenoszą śmiertelne choroby i warto zwracać uwagę na odpowiednią c=ochronę przed nimi dla całej rodziny, wliczając psy, które uwielbiają spacery po lasach i parkach.