Czy torf to dobry pomysł?

Nie od dziś wiadomo, że aby rośliny rosły prawidłowo, ich wymagania dotyczące gleby powinny zostać spełnione. Jeśli tak nie jest, ich wzrost może być nieco zaburzony. Każda z roślin ma nieco inne wymagania. Chodzi tutaj głównie o pH gleby, jednak nie tylko. Nasze rośliny możemy wspomóc, stosując odpowiednie podłoże.

Wybór torfu do ogrodu

torf ogrodniczy odkwaszonyJeśli zastanawiamy się, jaki rodzaj torfu wybrać dla naszych roślin, najpierw dokładnie zapoznajmy się z ich wymaganiami. Jeśli w naszym ogrodzie przeważać mają krzewy i drzewka, a także rośliny cebulowe, najlepszy będzie torf ogrodniczy odkwaszony. Taki torf charakteryzuje się niskim stopniem rozkładu, w związku z czym doskonale magazynuje zarówno wodę, jak i składniki odżywcze. Poza tym poprawia strukturę gleby oraz dostarcza dodatkowych substancji organicznych. Torf posiada wspaniałe właściwości. Jeśli w swoim ogrodzie mamy lekką glebę, torf z łatwością przekształci ją w nieco zwięźlejszą. Ten rodzaj torfu został odkwaszony węglanem wapnia. Doskonale sprawdzi się w uprawie roślin ozdobnych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego podłoża, zapoznajmy się z wymaganiami naszych roślin. Może okazać się, że wcale nie potrzebują tego konkretnego torfu, a świetnie zareagują np. na inny rodzaj. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji, dobrze będzie poradzić się sprzedawcy w sklepie ogrodniczym. Powinien on posiadać wiedzę niezbędną do doradzania klientowi.

Nie powinniśmy wybierać pierwszego lepszego torfu. Każda z roślin ma nieco inne wymagania, to dlatego najlepiej jest uprawiać takie, które chociaż po części lubią to samo. Wtedy będzie nam dużo łatwiej niż w przypadku roślin o skrajnie różnych wymaganiach. Zanim jednak zdecydujemy się na sadzenie roślin, zapoznajmy się dokładnie z ich wymaganiami.