Czym są lepkościomierze?

 

Wiskozymetry lub lepkościomierze. Czym są? To nazwy określające przyrządy używane do pomiaru lepkości płynów. Są one najczęściej używane w laboratoriach badawczych oraz do kontroli jakości produktów i charakteryzują się wysoką dokładnością pomiarową.

Różne rodzaje lepkościomierzy

lepkościomierzeW wielu dziedzinach nowoczesnego przemysłu spotkać można różne rodzaje lepkościomierzy. Większość z nich służy do pomiaru substancji takich jak oleje smarne. Wśród nich wyróżniane są cztery główne kategorie. Lepkościomierze są głównie stosowane do pomiaru lepkości olejów smarnych. Są też często używane w miernictwie przemysłowym. Interesujące są też lepkościomierze porównawcze służące do pomiaru lepkości danej substancji w stosunku do innej substancji. Ostatnia tych urządzeń kategoria to reowiskozymetry, w których znajduje się opadająca kulka. Wiskozymetry, czy też lepkościomierze, najczęściej używane są do pomiarów nie tylko wcześniej wspomnianych olejów smarnych. Mierzą one również lepkość farb i lakierów, oraz zawiesin. Firmy profesjonalnie zajmujące się produkcją lepkościomierzy bardzo dbają o wysoki poziom wykonania swoich produktów i często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kontrolerów jakości i produkują gotowe zestawy zawierające różne rodzaje przyrządów pomiarowych. To niezwykle ułatwia pracę osób, które zawodowo zajmują się pomiarami.

Lepkościomierze używane w przemyśle cechują się dużą dokładnością i szybkością wykonywania pomiaru. Ich dodatkową zaletą jest też to, że są wyposażone w cyfrowe wyświetlacze ułatwiające odczyt. Innowacje we wciąż rozwijającym się przemyśle przyczyniają się do ciągłego ulepszania produkowanych lepkościomierzy. Najwyższa jakość produkcji staje się standardem w tej branży. Precyzyjność wykonania zapewnia precyzyjność pomiaru.