dom pasywny

Domy pasywne-Wrocław i ich rozwój

Coraz powszechniejsze staje się nowoczesne budownictwo kładące nacisk na energooszczędność poprzez zmniejszenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii na rzecz korzystania z energii słonecznej. Idee budowy domów cechujących się znacznym ograniczeniem strat ciepła są stosunkowo nowe.

Domy pasywne-Wrocław są coraz powszechniejsze

dom pasywnyDomy z obyciem się bez tradycyjnego systemu ogrzewania stworzyli dr Wolfganga Feista i prof. Bo Adamsona. Pierwszy projekt został zrealizowany w Niemczech w miejscowości Darmstadt w 1991 roku. Był to czterorodzinny dom pasywny, podczas badań stwierdzono, że zużywa on o 90% mniej ciepła niż tradycyjne, nowoczesne domu budowane w tamtym okresie. Natomiast pierwsze budownictwo pasywne w Polce pojawiło się pod Wrocławiem w Smolcu dopiero w 2007 roku. Obecne domy pasywne-Wrocław cechują się wysokością współczynnika przenikania ciepła nie wyższym niż 0,15 W/m2K, oraz grubością warstwy izolacyjnej od 20-30 cm na przegrodach do 40 cm na dachu. Okna i drzwi wewnętrzne są wysoko uszczelnione. Garaż najczęściej stanowi osobne źródło ciepła, dzięki odpowiedniej konstrukcji. Ważne jest też dobre uszczelnienie bramy garażowej aby zapobiec stratom ciepła. Na dzień dzisiejszy liczba powstałych budynków pasywnych szacuje się na poziomie 6000. Jest to okres dynamicznego rozwoju na terenie całej Europy dla budownictwa pasywnego. Oprócz domów mieszkalnych powstają również fabryki, biura, przedszkola, szkoły, schroniska górskie, zbiorowe budynki mieszkalne. Znacznie młodszymi i bardziej powszechnymi w naszym kraju budynkami opartymi na oszczędności zużycia energii są domy energooszczędne. Co roku w Polsce powstaje ok. 70 tysięcy domów jednorodzinnych i aż 30% z nich to domy energooszczędne. Dzięki rozwojowi budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię znacznie spadł energochłonność domów budowanych w Polsce. W latach 2010-2014 wskaźnik ilości zużywanej energii na potrzeby ogrzewania obniżył się o 12%. W roku 2013 na ogrzanie domu Polacy zużywali 83,85 kWh/m²/rok energii, natomiast w roku 2009 o 11,45 kWh/m2/rok energii więcej. Wzrost liczby budowy domów energooszczędnych jest nie tylko związany z oszczędnościami w gospodarstwie domowym, ale również z wymogami Unii Europejskiej. Dzięki zastosowaniu lepszej izolacji cieplnej przegród zewnętrznych, oraz coraz częstsze stosowanie trójszybowych okien i drzwi z montażem wykonanym przez profesjonalistów co umożliwia maksymalne uszczelnienie, efektywność energetyczna nowych budynków znacznie się zwiększyła.

Dodatkowo nowe domy energooszczędne przewyższają domy pasywne tym, że nie wymagają budowy na planie prostokąta, co daje im większą możliwość architektoniczną i łatwiej jest wybrać klientowi odpowiedni dla siebie projekt.