Działania w tartaku

Miejscem, w którym na dużą skalę przetwarza się drewno, będzie oczywiście tartak, ale powinniśmy wiedzieć, że w tej chwili w takim zakładzie obróbki drewna wykonuje się naprawdę mnóstwo zróżnicowanych działań. Chodzi w nich między innymi o to, żeby cały ten cenny materiał jak najlepiej wykorzystać. Pracownicy tartaków muszą mieć więc odpowiednie kompetencje.

Jak wygląda praca w tartakach?

tartak podkarpacieNa samym początku przywiezione drewno powinno być odpowiednio przygotowane do dalszej obróbki poprzez przecinanie w taki sposób, żeby uzyskać fragmenty o możliwie jak największych długościach, a jednocześnie zlikwidować wszystko to, co ma ewentualne wady. Jeżeli chcemy odwiedzić tartak Podkarpacie to doskonały teren, żeby to zrobić. Możemy tam zauważyć, że teraz w tartaku pracuje się przy użyciu naprawdę mocno zróżnicowanych traków i innych maszyn tego typu. Drewno, które wyjdzie z traka, może być często obrabiane przy użyciu jeszcze innych maszyn po to, żeby zlikwidować ewentualne resztki kory czy inne niedoskonałości tego typu. Większość traków szczególnie tych wyposażonych w norze jest tak zbudowana, aby można było zmieniać na bieżąco wymiary produkowanych tam desek i innych drewnianych elementów. W tartaku poza standardowymi deskami o różnych wymiarach produkuje się również belki i pozostałe elementy konstrukcyjne potrzebne nam przykłady do stworzenia solidnej konstrukcji dachowej.

Noże, o których wspominano powyżej, można bardzo często w takim właśnie tartaku ostrzyć. Praca w takim miejscu może polegać również na rozkładaniu przygotowanego wcześniej materiału według konkretnych kategorii. Dobra organizacja to przecież klucz do sukcesu przy działaniach na tak dużą skalę. Dzięki tartakowi mamy dostęp do dużej ilości trocin o różnej grubości.