pompa ciepła

Ekologiczne rozwiązania dla domu- pompy ciepła i studnie głębinowe

Każdemu z nas zależy na czymś innym podczas budowy domów. Dla jednego liczą się najniższe ceny, dla innego jakość wykonania, użyte materiały, mała problematyczność i zawodność rozwiązań, czy szybkość postawienia budynku. Dla niektórych liczy się ekologiczność, samowystarczalność oraz niskie koszty eksploatacji.

Pompa ciepła i studnie głębinowe są ekologicznymi, przydomowymi rozwiązaniami

pompa ciepłaDla tych ostatnich najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła i studnie głębinowe. Zacznijmy omówienie tematu od tych pierwszych. Pompy ciepła w bielsku jest to rodzaj ogrzewania zasilanego prądem. Pompy są bardzo wydajne, niezawodne, a grzanie nimi jest dużo tańsze niż innymi kotłami i materiałami np. gazem czy koksem. Można nimi grzać nie tylko pomieszczenia, ale także wodę, a w lecie mogą służyć za klimatyzację. Dzięki czemu są wielozadaniowe i jedno urządzenie rozwiąże nam kilka problemów naraz. Ponadto nie jesteśmy uzależnieni od dostaw coraz droższego gazu albo od położenia najbliższego skupu węgla. Przejdźmy do studni. Wiercenie studni na własnej działce jest niezbędne jeśli nie mamy przyłącza do wody miejskiej. Studnie głębinowe nie są tak problematyczne jakby się mogło wydawać. Dobrze wywiercona studnia, odpowiednio zaizolowana i podłączona nie powinna sprawiać kłopotów i zapewniać nam stały dostęp do świeżej, czystej wody. Wiercenie studni zajmuje kilka godzin i nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia planowanego przyłączenia. Dodatkowo po zakończeniu budowy należy poddać studnię dwudziestoczterogodzinnej dezynfekcji mającej wyeliminować wszelkie możliwe bakterie.

Naturalnie, ujęcie wody miejskiej jest mniej kłopotliwe niż własna studnia głębinowa, ale zapewnia większą samowystarczalność w przypadku awarii lub przerwania miejskich rurociągów. Pompy ciepła i studnie głębinowe są zatem dobrym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych.