druk 3d

Garść informacji o profesjonalnym druku 3D

Jakiś czas temu zainteresowało mnie drukowanie przestrzenne – było o tym głośno w mediach, a przede wszystkim w internecie. Od tego czasu druk przestrzenny bardzo się rozwinął, tak, że można tworzyć za jego pomocą naprawdę różnorodne – i co najważniejsze: przydatne – przedmioty.

Druk 3d jest dokładny

druk 3dGeneralnie drukowanie 3D polega na fizycznym wytwarzaniu elementów na bazie komputerowego modelu. Najpierw była to tylko metoda szybkiego tworzenia prototypów oraz form dla nich. Wraz z postępem technologii i rozwojem jej dokładności, profesjonalny druk 3D zaczął obejmować także wykonywanie gotowych obiektów takich jak na przykład: zabawki, protezy, biżuteria. Co do materiałów używanych w domowych drukarkach przestrzennych,przede wszystkim wykorzystywane są tworzywa sztuczne, takie jak: PLA, ABS, PVA, nylon, tak zwany laywood (czyli kompozyt plastiku i drewna) oraz laybrick (kompozyt plastiku i gipsu). Drukarki przemysłowe częściej używają bardziej zaawansowanych materiałów: żywic, gumy, nawet czekolady lub metalu, a także betonu albo papieru. Jak widać, daje to ogrom możliwości co do tworzenia przedmiotów. Nadal trzeba się nieźle wykosztować, żeby zafundować sobie taką domową drukarkę (koszt kilku tysięcy złotych), dlatego pewnie mnie nigdy nie będzie na nią stać. Trzeba mieć bardzo dochodową pracę i umiejętnie łączyć ją z pasją, żeby na przykład tworzyć w domu wydruki 3D różnych obiektów i sprzedawać je potem przez internet, choć jest to całkiem dobry pomysł na biznes. W prosty sposób można wydrukować piękne ozdoby do domu, a nawet przedmioty codziennego użytku.

Oglądałam kiedyś filmik, na którym pewien mężczyzna przedstawiał wydrukowany klucz francuski, który działał i był wytrzymały niemalże tak samo, jak jego metalowy oryginał, ponieważ to, że jest wykonany ze sztucznego tworzywa nie świadczy na jego niekorzyść.