Wentylacja

Idealna i bezproblemowa wentylacja z odzyskiem

Nie ulega wątpliwości, że cały czas rosnące koszty powiązane z energią wywierają na właścicielu firmy bądź budynku konieczność szukania albo alternatywnych źródeł zasilania, albo sposób na zaoszczędzenia na wydatkach w tej kwestii.

Jakie korzyści przynosi rekuperacja?

WentylacjaJeśli przyjrzymy się tej drugiej metodzie, to jednym z najpopularniejszych sposobów na zaoszczędzanie (niekiedy naprawdę poważnych pieniędzy) jest rekuperacja, czyli tak zwana wentylacja z odzyskiem. W budynkach zazwyczaj tracimy ponad 50% ciepła, jeśli drzwi są zbyt często otwieranie, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego też użycie takiego narzędzia jak gruntowy wymiennik ciepła pozwoli nam z jednej strony poprawnie i wystarczająco wentylować pomieszczenia w budynku przez kanały wentylacyjne, a z drugiej strony efektywnie oszczędzać wytwarzaną energię. Wentylacja z odzyskiem różnie się od tej zwykłej nie tylko tym, że przez kanały wentylacyjne wypuszczane jest powietrze z środka budynku, ale również dzięki takiemu urządzeniu jak rekuperator możemy automatycznie wtłaczać do nich świeże powietrze pochodzące z zewnątrz. Dzięki temu oraz zainstalowaniu takiego sprzętu jak gruntowy wymiennik ciepła w naszych rękach spoczywa całkowita kontrola nad pełnym systemem wentylacji w całym budynku, pozwalając jednocześnie „przyciąć” koszta związanie z opłatami za energię.

Wszystkie opisane w artykule sposoby pozwolą na efektywną i – co o wiele ważniejsze – tanią eksploatację budynków pod kątem wentylacji i podobnych zabiegów usprawniających przebywanie w środku wszystkim osobom.