narty

Jak wybrać narty?

Narciarstwo jest w Polsce dosyć popularnym sportem, co można stwierdzić patrząc po przepełnieniu na tych najbardziej popularnych stokach jak Białka Tatrzańska, Zieleniec czy Czarna Góra. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tematem jakie narty najlepiej kupić.

Narty dobierz do stylu nazwy

nartyZwykle nie kupujemy co sezon, w związku z tym chcemy aby starczyły nam one na kilka lat. Na rynku znaleźć możemy wiele ich rodzajów w związku z czym wybór jest jeszcze trudniejszy. To jakie Zieleniec narty wybierzemy zależy głównie od stylu jazdy. Każdy początkujący zaczyna od tych, które na wypożyczenie oferuje szkółka narciarska czy pobliska wypożyczalnia. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą narty carvingowe czyli inaczej taliowane, które dzięki budowie ułatwiają znacznie skręt. Tym, która zwykła jazda zwyczajnie nudzi, zdecydowanie bardziej przypasują narty freestyle, natomiast osoby ceniące sobie wycieczki poza szlakami, koniecznie powinni szukać pośród freeride’ów. Natomiast narciarze dobrze znający już technikę jazdy, ceniący sobie nieco szybszą jazdę, powinni szukać pomiędzy allround’ami a crosscarver’ami. Jednak sam typ nart to nie wszystko, konieczny jest jeszcze odpowiedni rozmiar. Zwykle przyjmuje się, że narty postawione w pionie powinny sięgać brody narciarza.
Jednak w rzeczywistości krótkie narty łatwiej jest prowadzić, ale trudniej nimi hamować, natomiast długie narty są trudniejsze w manewrowaniu, ale można na nich osiągać duże prędkości. W związku z czym narty freeride’owe i free stylowe powinny być równe albo 10 cm wyższe niż narciarz, race o 5 cm krótsze lub o 10 dłuższe. Pozostałe natomiast powinny sięgać do brody lub połowy twarzy.