wtryskarka

Jak wyglądałoby nasze życie bez wtryskarki

Mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele zawdzięczamy pracy wtryskarki. Wtryskarka to mówiąc najprościej maszyna produkująca plastikowe przedmioty, elementy, akcesoria. Obecnie ciężko sobie wyobrazić życie bez plastiku.

Wtryskarka i jej znaczenie w przemyśle

wtryskarkaPomimo, że mówi się coraz więcej o ogromnej szkodliwości tworzyw sztucznych, to jednak jego sprzedaż nadal rośnie. Towarzyszy nam powszechnie niemal zaraz od urodzenia. Przykładowo już nasze smoczki i buteleczki są plastikowe. Kiedy dorastamy jeździmy na plastikowych rowerkach, jeszcze później bawimy się na grillu używając plastikowej zastawy. Codziennie wspieramy się plastikowymi koszami, przeróżnymi siatkami i pudełkami. Od wielu jednak lat podkreślana jest jednak coraz głośniej niekorzystna rola plastiku w naszym otoczeniu. Najważniejszym argumentem jest bardzo długi okres jego rozkładu. Zwolennicy plastiku trafnie zauważają jednak, że plastik jest doskonałym tworzywem do powtórnej obróbki. Świetnie też sprawdza się jako opał a współczesna technologia bardzo dobrze sobie radzi z eliminacją jego niezwykle szkodliwych oparów. Ponadto już na etapie produkcji odbywają się szkolenia przetwórstwo tworzyw a dobrze wykwalifikowany serwis ma za zadanie dopilnować aby wtryskarka chodziła nienagannie i produkowała najwyższej jakości produktu. Niestety praktyka wielce odbiega od rzeczywistości. Tworzywa sztuczne w wielu krajach są nieskładowane bądź składowanie w niewłaściwy sposób, znacznie degradując środowisko przyrodnicze.

 

Dlatego coraz częściej słychać nawoływania do zastępowania plastiku naturalnymi tworzywami. Chociaż trudno się nie zgodzić z postulatami ekologów to jednak trudno sobie wyobrazić współczesne życie bez tego tworzywa.