kadry

Jak znaleźć dobrego księgowego?

Jeśli myślimy o założeniu własnej działalności gospodarczej, prędzej czy później (a raczej wcześniej), będziemy musieli zmierzyć się z prawem podatkowym. Gdybyś zostali w tej walce sami z pewnością nie byłaby ona uczciwa. Z pomocą przyjść nam może biuro podatkowe, które chętnie, za odpowiednią opłatą, podejmie się tego zadania. Jak jednak stwierdzić, czy płacimy za kompetencje pracownika, czy kwota jest może zawyżona i płacimy za brak doświadczenia w branży i nieznajomość realiów rynkowych?

kadryOdpowiedź na pytanie, ile powinniśmy płacić za usługi księgowe nie jest oczywista. Działające od niedługiego czasu biura księgowe z pewnością będą liczyły za swoje usługi mniej od tych biur z tradycjami. Na ile jednak prawdopodobna jest sytuacja, że to nowe biuro założyła doświadczona księgowa, której chlebem powszednim jest obsługa kadrowa i prowadzenie ksiąg rachunkowych, pragnąca zacząć działać na rzeczywiście własny rachunek, a w tym biurze z tradycjami trafimy na szkolącą się osobę, zatrudnioną w miejsce tej doświadczonej po to, by wygenerować w ten sposób oszczędności? Pytanie to zostawimy bez odpowiedzi. Cennik, który przedstawia nam biuro rachunkowe uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Całe szczęście, że w dobie Internetu i powszechnego dostępu do informacji mamy możliwość bez wychodzenia z domu sprawdzenia opinii na temat działalności wybranego przez nas biura rachunkowego. Decyzja o tym, komu zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych, a kto gwarantuje, że fachowo zostanie przeprowadzona obsługa kadr jest dzięki temu o wiele łatwiejsza. Warto także popytać znajomych, być może mogą polecić nam czyjeś usługi. Nie należy całkowicie odrzucać poczty pantoflowej jako formy pozyskiwania informacji, choć trzeba otwarcie przyznać, że jej znaczenie współcześnie spada.

Jeśli umiejętnie skonstruujemy pytanie, możemy zasiać wiele wątpliwości w umyśle wkraczającego na rynek przedsiębiorcy. Z podmiotem, któremu powierzamy sprawy księgowe nie wiążemy się jednak na całe życie. Jeżeli pomimo przeprowadzonych wcześniej przez nas analiz, nie jesteśmy zadowoleni z tego, co oferuje nam biuro rachunkowe, zawsze możemy je zmienić.