kojec porodowy

Maciora oraz kojec porodowy w dobrym gospodarstwie rolnym

Pospolity rolnik to taki, który orał używając konia i zwykłego pługa. Siano suszył i zbierał ręcznie, a zboże młócił przy pomocy starej maszyny. Wszystko prace polowe wykonywał ręcznie z pomocą sąsiadów czy też rodziny. Dawniej praktycznie wszyscy ludzie żyli z rolnictwa hodując sobie świnie na mięso wieprzowe, kozy i krowy na mleko, a kury na jaja.

Kojec porodowy idealny w przypadku macior

kojec porodowyWszystkie niezbędne pokarmy rolnik potrafił sam wyprodukować i w ten sposób utrzymywał całą rodzinę. Dzisiaj rolnictwo bardzo się rozwinęło dzięki postępowi cywilizacji. Teraz zamiast konia jest traktor, a ręczne prace wykonuje się maszynami do tego przeznaczonymi. Nie mniej jednak nie każda rodzina utrzymuje się z rolnictwa chociaż posiada grunty orne. Ludzie wolą iść do jakiejś innej pracy, ponieważ uważają, że jest to nieopłacalne, aby zajmować się polem. Mało która rodzina żyje z wyprodukowanych przez siebie produktów. Dobrze rozwinięte gospodarstwo wymaga jedynie dopilnowania prac maszyn czy też pracowników. Dawniej obora była mała i pokryta słomą, co stwarzało niebezpieczeństwo pożaru. Dziś stoją obory albo małe albo ogromne postawione za pieniądze unijne. Często obory te pokryte są dachówką i mają solidne mury. Na podwórku gospodarza w pobliżu chlewni stoją duże silosy paszowe, w których to rolnik gromadzi pasze czyli ześrutowane zboże. Silosy te podają paszę do automatów paszowych. Zwykle automaty paszowe stoją na środku pomieszczenia, w którym przebywają świnie. Ułatwia to znacznie ludzką pracę i skraca jej czas. Istnieje także kojec porodowy. Są świetnym rozwiązaniem w przypadku świń, ponieważ maciora może przygnieść swoje dzieci. Nie trzeba już kilka razy w ciągu dnia napełniać koryt paszą i wodą Przez środek obory zwykle ciągnie się długi korytarz, wykonany z betonowych płyt, a między tymi płytami nad kanałami odprowadzającymi gnojówkę ciągną się ruszta betonowe.

Warto zwrócić uwagę na specjalne okna inwentarskie, które to są odpowiednie właśnie dla tego rodzaju pomieszczeń. Okna takie można zakupić w sklepach z oknami bądź zamówić przez internet z dostawą prosto do domu. Możliwy jest także ich montaż, który jest przeważnie wliczony w cenie okien.