Domy z litego drewna są naturalne, przyjazne dla środowiska, ciepłe i niedrogie w eksploatacji. Takie projekty wpisują się również w aktualne trendy i powinny przypaść do gustu osobom, które marzą o stylowym domku przypominającym góralską chatę czy wiejską posiadłość sprzed lat.
Dom z bala – o czym pamiętać?
Jeśli jednak zdecydujemy się na dom z bala, warto wiedzieć, że drewno jest mniej odporne na czynniki zewnętrzne niż cegła i inne nowoczesne materiały budowlane. Dlatego bardzo ważny jest dobór sprawdzonych materiałów – stosowane są bale z drewna surowego. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia konstrukcja. Całoroczne domy z bali będą odporne na zawilgocenia, szczelne i ciepłe, gdy ekipa ciesielska doskonale zna techniki pozwalające łączyć drewno. Warto pamiętać o tym, że bale będą osiadać na gruncie nawet przez kilka lat (specjaliści twierdzą, że okres ten trwa około 5 lat). Dlatego możemy zdziwić się, że po roku lub dwóch na ścianach pojawią się pęknięcia lub zarysowania. Taki defekt trzeba natychmiast usunąć, aby budynek nie ulegał dalszemu niszczeniu. W przypadku, gdy kupujemy domy z bali z rynku wtórnego, warto sprawdzić stan drewna. Pęknięcia czy rozszczelnienia bali zwykle są widoczne na pierwszy rzut oka. Sprawdzonym sposobem na wykrycie usterek jest zapach drewna. We wnętrzu nie powinniśmy odczuć żadnych aromatów. Proces gnilny zwiastuje zaś lekko kwaśny zapach.
Musimy również uważać na pleśnienie – gdy woda dostanie się do konstrukcji budynku, szybko rozpocznie się proces gnicia. Podejrzenia powinny wzbudzić także zacieki na ścianach lub przebarwienia, które są widoczne na drewnie.