Odpowiednio zabezpieczony fundament

 

Fundament stanowi podstawę każdego budynku. Nawet najładniejsza budowla nie postoi długo, jeśli nie będzie posiadała dobrze wykonanego fundamentu. Mówić o dobrze wykonanym fundamencie, mam na myśli taki fundament, który został wykonany w odpowiedniej technologii, a także został dobrze zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak dobrze odizolować fundament od niekorzystnych czynników?

izolacje fundamentówNawet jeśli zastosujemy najlepsze materiały do wykonania fundamentu, to i tak nie przetrwa on zbyt długo, jeśli będzie cały czas narażony na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć i niska temperatura. Woda ma destrukcyjny wpływ na beton. W momencie gdy fundament naciągnie wody, a następnie ta woda zamarznie to zacznie on pękać. Właśnie dlatego izolacje fundamentów domów powinniśmy wykonać jak najlepiej tylko możemy, ponieważ ma ona decydujący wpływ na długowieczność naszego budynku. Po pierwsze powinniśmy na fundament nałożyć kilka warstw folii w płynie lub innego lepiszcza, które zaklei wszystkie pory, dzięki czemu woda nie będzie miała jak wniknąć w strukturę betonu. Kolejny ważnym elementem takiej izolacji jest wykonanie specjalnej instalacji, która będzie odprowadzać nadmiar wody gruntowej w miejsca usytuowana daleko od budynku. Jeśli chcemy to możemy także zabezpieczyć dodatkowo fundament specjalną folią, która będzie stanowić pierwszą zaporę przed wodami.

Taką izolację powinniśmy wykonać jeszcze na etapie budowy, nie możemy zrobić tak, że najpierw skończymy budować budynek, a później weźmiemy się wykonanie izolacji. Kwota potrzeba do wykonania skutecznej hydroizolacji waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zależy ona głównie od tego jak duży fundament mamy do zabezpieczenia.