program

Pełna księgowość, a uproszczona księgowość

Zakładając własną działalność trzeba się zdecydować na rodzaj księgowości, która usprawniałby funkcjonowanie firmy. Do wyboru jest pełna księgowość lub uproszczona księgowość. Jedna i druga ma swoje zalety i wady, dlatego tak trudno jest wybrać najodpowiedniejszą dla firmy. Czym się one różnią?

Jaka jest różnica między księgowościami pełną i uproszczoną?

programKsięgowość uproszczona zawiera tylko zestaw podstawowych zasad zbierania danych finansowych. Główną funkcją tej księgowości jest obliczanie podatków. Uproszczona księgowość została specjalnie stworzona z myślą o mniejszych firmach. Można wyróżnić trzy główne rodzaje uproszczonej księgowości. Pierwsza z nich to karta podatkowa. Druga ryczałt ewidencjonowany, a ostatnia to księga przychodów i rozchodów program, której posiadanie jest obowiązkowe w większości firm i działalności. Zaletą prowadzenia takiej księgowości jest prostota i niskie koszty wynikające z jej prowadzenia. Niestety główną wadą jest to, że nie ma różnych funkcji zaawansowanych, takich jak możliwość sprawdzenia stanu firmy. Pełna księgowość to zupełnie inna liga. Do jej obsługi potrzeba dobrze wykwalifikowanych księgowych, ponieważ to program księgowy, który jest znacznie rozbudowany, skomplikowany i dokładny. To oprogramowanie dla firm nie wiąże się już tylko z obliczeniami podatków, tak jak to było w przypadku księgowości uproszczonej, a jeszcze z obrazowaniem ogólnego stanu finansów danego przedsiębiorstwa.

Pełna księgowość wiążę się ze znakomitym urządzeniem do analizowania i kontrolowania przedsiębiorstw, które umożliwia sprawdzenia w każdej chwili aktualnego stanu firmy, na jakim etapie się znajduje i tym podobne. Jednak, aby z niej korzystać, trzeba liczyć się z o wiele większymi wydatkami, nie tylko na oprogramowanie dla firm, ale także na wykwalifikowanych na to stanowisko pracowników. Tak więc, obie rodzaje księgowości mają swoje mocna i słabsze strony.