Podczas budowy domu zastanawiamy się, jak skutecznie, oszczędnie i jeszcze najlepiej ekologicznie ogrzać dom. Istnieje kilka rozwiązań, które mniej lub bardziej spełniają przyjęte kryteria. Ostatnio popularne stały się powietrzne pompy ciepła. To urządzenia, które powodują przepływ energii przeciwnie do praw fizyki.
Spróbujmy odpowiedzieć więc na pytanie, co się dzieje bez naszej ingerencji. Z fizycznego punktu widzenie ciepło jest formą przekazywania energii. W odizolowanym układzie ciał ciepło przepływa od ciała o wyższej temperaturze do tego o temperaturze niższej. Powietrzne pompy ciepła działają w ten sposób, że „wypompowują” energię z otoczenia o niższej temperaturze i przekazują ją do wnętrza, na przykład domu. Pompa ciepła woda powietrze, której popularność na rynku wyraźnie ostatnio wzrosła pobiera energię najczęściej z wód podziemnych, rzek i jezior, aby dostarczyć ją do powietrza. Pompa ciepła powietrze woda działa na innej zasadzie, gdyż energię pobraną z powietrza dostarcza do ogrzewania podłogowego lub rzadziej do zbiorników z wodą użytkową. Pompy ciepła są ostatnio bardzo modnym tematem, jednak należy pamiętać o tym, że to właśnie pompy ciepła wykorzystywane są w domowych chłodziarkach, zamrażarkach, czy klimatyzacji. Widzimy więc, że zasada działania urządzenia jest znana od dłuższego czasu, jednakże takie pomysły jak pompa ciepła woda powietrze, czy pompa ciepła powietrze woda są stosunkowo młodym wynalazkiem. Warto policzyć, czy montować tego urządzenia jest rzeczywiście dobrym pomysłem.
Zastosowanie w swoim domu powietrznej pompy ciepła może okazać się świetnym pomysłem, pod warunkiem, że zlecimy jej montaż wykwalifikowanej osoby. Jak się jednak okazuje, najwydajniejszym rozwiązaniem z tej grupy, jakie współcześnie możemy otrzymać jest pompa ciepła woda powietrze. Pomiary pokazują, że o wiele łatwiejsze jest pobrać energię z cieczy niż z gazu (powietrza), chociaż oba stany skupienia to płyny.
