Praktyczne usługi konsjerża

 

Możliwe, iż nie każdy z nas słyszał o takim zawodzie jak concierge. To osoba, która w obecnych czasach może zajmować się naprawdę wieloma zadaniami zleconymi przez pracodawcę. Początki tego zawodu jednak wyglądały nieco inaczej i sięgający średniowiecza. Warto zapoznać się z różnicami pomiędzy obecnymi i wcześniejszymi usługami.

Szerokie spectrum zadań konsjerża

usługi conciergeW czasach średniowiecznych wiele osób mieszkało na zamkach, gdzie bardzo trudno było zapoznać się ze wszystkimi członkami tam pomieszkującymi. Dodatkowo zamki był ciemne, więc potrzebna była osoba odpowiedzialna za utrzymanie świec. Tak powstał zawód konsjerża, który musiał dbać o to, by wszyscy domownicy i służba mieli światło do wykonywania swoim obowiązków albo zabawy. Obecnie usługi concierge polegają na czymś innym. Można je nieco porównać do przejściowej roli konsjerży w czasie XX wieku, gdy powstała kolej. Wtedy musieli oni dbać o klientów hotelowych od momentu przyjazdu, aż do wyjazdu. Zapewniali im rozrywkę, ustawiali spotkania biznesowe i opiekowali się dziećmi. Dzisiaj jest podobnie, jednak często trudnią się tym zawodem dla osób prywatnych, ale również firm i instytucji. Concierge pracuje w ramach spraw domowych, firmowych oraz biurowych. Dzięki temu powinien mieć szerokie spectrum wiedzy, wysoką odporność na stres, a także cechować się doskonałą organizacją. Ważne jest też posiadanie ważnego prawa jazdy, gdyż niektóre zadania tego wymagają.

Praca konsjerża jest bardzo różnorodna i obejmuje wszelkie zlecenia pracodawcy. Może to być zwykłe organizowanie przyjęcia charytatywnego, a także prowadzenie kalendarza spotkań biznesowych. W wielu przypadkach jest to również zajmowanie się domem pracodawcy oraz jego dziećmi. Obowiązki na tym stanowisku są różnorodne.