Profesjonalny czaprak wszechstronny

Czaprak pod siodło to niezbędny element sprzętu jeździeckiego. Jego funkcją jest przede wszystkim ochrona grzbietu konia przed otarciami oraz wchłanianie wilgoci podczas intensywnego treningu. Dzielimy je na ogólnoużytkowe (przeznaczone do siodeł wszechstronnych i skokowych) oraz ujeżdżeniowe – odpowiednie do siodeł o tej samej nazwie. 

Jak odpowiednio wybrać czaprak?

czaprak wszechstronnyChcąc dokonać zakupu odpowiedniego czapraka dla swojego konia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest on wykonany. Powinien chłonąć wilgoć i odprowadzać ją na zewnątrz, a ponadto charakteryzować się trwałością oraz odpornością na ewentualne rozdarcia. Istotne jest również jego wypełnienie. Wersja cieńsza będzie bardziej komfortowa dla konia, a poza tym jest ona idealna na cieplejsze miesiące w roku. Trzeba zaznaczyć, że grube wypełnienie czapraka nie zastępuje w żadnym aspekcie siodła! Do codziennych treningów doskonale sprawdzi się czaprak wszechstronny – znakomicie układający się na kłębie oraz nie powodujący nacisku. Przy jego wyborze trzeba uwzględnić anatomię konia i linię jego grzbietu, aby zakupiony model był dla niego jak najbardziej komfortowy. Czaprak nie może być ani zbyt krótki, ani zbyt długi. W pierwszym wypadku grozi to uciskaniem bądź ocieraniem konia, ponieważ siodło w tym wypadku leży przed lamówką lub na niej. Natomiast, gdy jest za długi na krótkim grzbiecie może wycierać włosy w okolicy lędźwi konia, co może być dla niego niezwykle nieprzyjemne oraz bolesne. Przygotowując go do jazdy, należy także zwrócić uwagę na to, aby po nałożeniu siodła, koniecznie wciągnąć czaprak w tunel (ponieważ nie może on leżeć płasko na jego grzbiecie). Na rynku dostępny jest w wielu rozwiązaniach kolorystycznych. 

Czaprak stanowi ochronę grzbietu oraz kłębu konia, dlatego stanowi on niezbędnik jego wyposażenia. Przede wszystkim musi dobrany być on do jego rozmiarów. Ponadto dobrze, aby materiał, z jakiego jest on wykonany być komfortowy oraz oddychający. Czaprak wszechstronny jest uniwersalny, dzięki czemu pasuje do większości siodeł.