Zakłady przemysłowe wymagają odpowiedniego zasilania. Podłączenie do sieci elektroenergetycznej realizowane jest za pośrednictwem sieci rozdzielczych. Znajdują się w nich zabezpieczenia oraz podział na pola. Z pól natomiast wyprowadzane jest okablowanie do poszczególnych obszarów budynku. W przedsiębiorstwach produkcyjnych, gdzie na hali znajduje się wiele maszyn obecne są również inne szafy określane mianem sterowniczych.
Projektant musi posiadać rozległą wiedzę
Do większych maszyn przeważnie dostosowana jest jedna szafa sterownicza. W szafie znajduje się wiele rożnych elementów, które mają służyć zabezpieczeniu, sterowaniu, sygnalizowaniu oraz przesyle danych. Jak widać są to stosunkowo skomplikowane elementy. W związku z tym projektowanie szaf sterowniczych powinno być wykonywane przez doświadczonych elektryków czy automatyków, którzy posiadają niezbędną wiedzę oraz kompetencje. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie odpowiednich parametrów oraz konfiguracja całego układu. Jak już wcześniej wspomniano z reguły szafa jest dostosowywana pod konkretną maszynę. Do jej zaprojektowania jest więc niezbędna wiedza o maszynie, która ma być do niej podłączona. Sposób działania oraz parametry techniczne powinny być wyznacznikiem do przygotowania założeń projektowych. Co więcej szafy składają się przeważnie z wielu różnych podzespołów, które są produkowane przez wiele podmiotów.
W związku z tym projektant musi mieć doświadczenie oraz umiejętności, które pozwolą mu dopasować wszystkie elementy tak żeby ze sobą współpracowały. Nie jest to zadanie łatwe ponieważ część z nich może być niekompatybilna z urządzeniami innych producentów. Jak widać proces projektowania jest dosyć rozległy i obejmuje wiele zagadnień. Właśnie dlatego projekt należy zlecić osobie, która posiada bardzo rozległą wiedzę z zakresu elektryki oraz automatyki.