Maksymalny komfort i bezpieczeństwo jeźdźca oraz zwierzęcia uzyskiwane jest przez kilka podstawowych akcesoriów. Przykładem takiego wyposażenia są specjalne materiały nakładane na grzbiet konia – to między innymi czaprak lub podkładka. Wbrew pozorom, mimo bardzo zbliżonym właściwościom, takie produkty różnią się od siebie i czasami wystarczy zakup wyłącznie jednego z nich.
Podkładki a czapraki – podstawowe różnice
Początkujący jeźdźcy bardzo często decydują się na zakup odpowiednich materiałów, które amortyzowałyby uderzenia siodła, powstające na skutek jazdy. To bardzo dobra decyzja, jednak należy mieć na uwadze, że niewłaściwie dobrane akcesoria mogą powodować dyskomfort u konia. Podkładki pod siodło tworzone są przede wszystkim, aby w znaczący sposób skorygować umiejscowienie siodła, jeżeli to jest niewymiarowe bądź grzbiet konia jest niestandardowy. Takie produkty są cięższe od czapraków, grubsze i solidniejsze – zapewniają pewną amortyzację uderzeń, zapobiegają przemieszczaniu się siodła i stanowią odpowiedni wybór w przypadku zawodników, uprawiających sporty ekstremalne lub organizujących dla swoich koni intensywne treningi. Zakupu podkładek powinny dokonać osoby skaczące z pomocą zwierzęcia przez przeszkody lub biorące udział w wyścigach. Jeżeli siodło leży prawidłowo na grzbiecie konia, a aktywność ze zwierzęciem skupia się na jeździe rekreacyjnej, mniej wymagających treningach, wówczas powinno się wybrać czapraki.
Należy mieć na uwadze, że to siodło stanowi jeden z najważniejszych elementów jeździectwa. Powinno zostać ono prawidłowo dopasowane, a jedynie podczas zmian w trakcie jazdy (jeżeli mięśnie konia się wypracują) powinno decydować się o ewentualnych korektach za pomocą podkładek. Źle dopasowane mogą wpływać na osiągi podczas jazdy.