scrapbooking

Scrapbooking w Polsce i Ameryce

Stany Zjednoczone i Polskę łączy i dzieli wiele rzeczy. Mnóstwo zwyczajów, jak na przykład obchodzenie Halloween ma swoje początki w Ameryce, a coraz częściej świętowane jest również u nas.

Scrapbooking to sztuka ręcznego tworzenia

scrapbookingMy, Polacy w Stanach Zjednoczonych jesteśmy znani głownie z naszej, polskiej kuchni. Aczkolwiek, scrapbooking, czyli sztuka ręcznego tworzenia od podstaw oraz ozdabiania albumów fotograficznych spotykana jest zarówno u nas, jak i u naszych sąsiadów zza oceanu. Kolebką scrapbookingu są oczywiście Stany Zjednoczone, ale i u nas coraz częściej się z nim stykamy. Co ciekawe, w większości amerykańskich domów znajdziemy coś zdobionego właśnie tą metodą, w Polsce jedynie na specjalne okazje zdobimy albumy, zwykle i tak kupujemy gotowe. Polski sklep scrapbookingowy jest czymś rzadkim, z kolei w Ameryce scrapbookingowe sklepy są dosyć powszechne. W przeszłości u naszych sąsiadów zapanowała moda na otwieranie właśnie takich sklepów, niestety mimo powszechnośći scrapbookingu większość z nich zbankrutowała. Zamiast tego powstało więcej dużych przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą akcesoriów do tego hobby, takich jak papiery do scrapbookingu czy specjalne naklejki. U nas hurt scrapbookingowy istnieje również, aczkolwiek najłatwiej w Polsce zrobić zakupy przez internet, ponieważ znalezienie sklepu scrapbookingowego może nie być takie łatwe jak się wydaje. Mimo iż Polacy są mniej zainteresowani scrapbookingiem to ma on u nas szersze działanie – my ozdabiamy nie tylko albumy, ale też kartki okazjonalne czy nawet zaproszenia na wyjątkowe okazje.

Być może niedługo wszystko się zmieni, i każdy polski dom będzie mieć albumy ręcznie zdobione, a każdy Amerykanin zacznie otrzymywać zaproszenie, które zostało samodzielnie wykonane przez bliską mu osobę.