Skuteczna maska przeciwsmogowa

Żyjemy w czasach, kiedy powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszczone niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W wielu miastach Polski sytuacja jest na tyle ciężka, że przez połowę roku zaleca się chodzenie w maskach, ponieważ normy zanieczyszczeń są znacznie przekroczone.

Kiedy zakładać maskę przeciwsmogową?

maska przeciwsmogowaZanieczyszczenia z fabryk, samochodów czy domowych pieców każdego dnia trafiają do atmosfery i skutecznie utrudniają nam oddychanie. Najgorzej jest w sezonie grzewczym, ponieważ w wielu częściach Polski niemalże każdego dnia sytuacja jest ciężka lub bardzo ciężka. Brak wiatru i deszczu sprawia, że sytuacja utrzymuje się przez długi czas. W takiej sytuacji konieczna jest maska przeciwsmogowa. Każdy z nas powinien ją mieć, a już w szczególności dzieci powyżej czwartego roku życia, seniorzy i kobiety w ciąży. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w perspektywie czasu może przyczynić się do rozwinięcia wielu ciężkich chorób nowotworowych. Dostępne na rynku maski mają kilka rodzajów filtrów, które są gwarancją czystego powietrza jakie zostanie przyjęte przez nasze płuca. Przeważnie są to maski wielorazowe, w których co jakiś czas wymienia się filtr, ale znajdziemy też maski jednorazowe z zamontowanym na stałe filtrem. Najlepsze będą filtry HEPA lub N99 i N95, ponieważ są w stanie wyłapać niemalże dziewięćdziesiąt dziewięć procent wszystkich zanieczyszczeń, a zwłaszcza pyły zawieszone PM 2,5 oraz PM 10, które są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego układu oddechowego.

Obecnie niemalże co piąty mieszkaniec dużego miasta posiada maskę antysmogową, ponieważ korzysta z niej w sezonie grzewczym. Dzięki niej możemy się skutecznie chronić przed zanieczyszczeniami, które degradują nasze płuca. Koszt takiej maski to około pięćdziesiąt złotych.