Skuteczność kanałów odwadniających

 

Częste oraz obfite ulewy grożą przemoknięciem naszych ścian oraz tarasów i balkonów, ponieważ woda bardzo szybko wnika pomiędzy cząsteczki betonu, z którego wykonane są mury naszych domów. Zalegająca w murach woda jest korzystnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Ważne jest więc, aby skutecznie odprowadzać wodę.

Korzyści płynące ze stosowania kanałów odwadniających

kanały odwadniająceWoda deszczowa ma tendencję do akumulacji w ścianach oraz na posadzkach tarasów i balkonów. Zalegająca w betonie woda tworzy środowisko korzystne dla rozwoju drobnoustrojów i tworzenia przez nie koloni w postaci pleśni oraz rdzy ściennej. Takie zjawisko jest nie tylko nieestetyczne, ale także stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, kiedy wdychamy mikrocząsteczki z nich pochodzące. Warto więc korzystać ze specjalistycznych kanałów służących odprowadzaniu wody. Kanały odwadniające najczęściej są montowane w miejscach szczególnie narażonych na akumulację wody, np. przy fasadach. Kanały takie są wykonane z tworzyw sztucznych, dzięki czemu woda nie wiąże się z nimi, ale swobodnie spływa. Kanały odprowadzają wodę do gleby, dzięki czemu nie gromadzi się ona w konstrukcji budynku, np. w ścianach czy na posadzkach. Stosowanie kanałów odprowadzających wodę jest bardzo skutecznym sposobem odwadniania konstrukcji przemokniętych w wyniku obfitych oraz częstych ulew, charakterystycznych dla strefy klimatycznej, w której znajduje się Polska.

Klimat w jakim żyjemy cechuje się m.in. częstymi opadami. Woda z opadów atmosferycznych często kumuluje się w ścianach oraz na tarasach. Zalegająca woda stanowi zagrożenie poprzez to, że jest dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni oraz rdzy ściennej. Ważne jest więc aby skutecznie oraz efektywnie odprowadzać wodę nagromadzoną z opadów.