Sporządzanie własnej dokumentacji podatkowej

Prowadzę własną działalność gospodarczą i nie zatrudniam do tego księgowej. Sama rozliczam się z urzędem skarbowym, zus-em i innymi urzędami państwowymi. Stwierdziłam, ze skoro się znam trochę na księgowaniu to po co mam zatrudniać kogoś do prowadzenia mojej księgowości. W dodatku będę na bieżąco z sytuacja firmy.

Różna dokumentacja podatkowa za dany rok

sporządzanie dokumentacji podatkowej warszawaJak wiadomo trzeba prowadzić księgowość systematycznie. W naszym kraju jest miesięczny system rozliczania się z podatków lub w niektórych przypadkach system kwartalny. Ale dotyczy to niektórych podatków, nie wszystkich. Ja u siebie przyjęłam wszystkie rozliczenia w okresie miesięcznym. Chyba tak jest dla mnie łatwiej. Potem trzeba jeszcze sporządzić dokumentacje roczną. Biorąc pod uwagę posiadam wiedzę to dla mnie jest proste sporządzanie dokumentacji podatkowej warszawa jest miastem gdzie mam swoje biuro. Może powiem co musze sporządzać co miesiąc. A mianowicie należy sporządzić taką dokumentację podatkową jak vat oraz cit. Tą dokumentacje w postaci deklaracji wysyła się do urzędu skarbowego. Z kolei moja firma musi rozlicza się jeszcze z zus-em, ponieważ zatrudniam pracowników i tutaj też leży na mnie obowiązek sporządzania comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych. I tak przez cały rok trzeba powtarzać sporządzanie dokumentacji podatkowej. Potem jeszcze trzeba się napracować na koniec roku. Tutaj już trzeba sporządzić dokumentację za cały rok w oparciu o miesięczną dokumentację. Tutaj sporządza się różne deklaracje w zależności od tego czym kto się zajmuje w swojej branży. Obecnie można wszelką dokumentacje podatkową wysłać elektronicznie do urzędów. ale i tak wersje papierowe należy trzymać u siebie przez określony okres czasu.

Prowadząc swoją firmę nie widziałam sensu zatrudniania księgowej, ponieważ sama sobie nieźle daję radę z rozliczaniem swojej księgowości. Mam już wprawę w sporządzaniu dokumentacji podatkowej. Wiem gdzie ja wysyłać, jak wyliczać itp. Musze tylko pamiętać, aby zrobić wszystkie deklaracje podatkowe za dany miesiąc i potem roczne. Ważna jest jeszcze kwestia przekazania ich do właściwych urzędów.