lampy

Światło w mieszkaniu

Oświetlenie odgrywa w mieszkaniu bardzo ważną rolę, nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. Odpowiednio rozmieszczone punkty światła potrafią zbudować nastrój i wyodrębnić poszczególne strefy. Układ oświetlenia najlepiej zaplanować jeszcze na etapie urządzania domu, dzięki temu można będzie uniknąć ukrywania kabli i przedłużaczy. Po wykonaniu prac wykończeniowych nie będziemy mieli już możliwości zmiany rozmieszczenia przewodów elektrycznych, gdyż będzie się to wiązało z kuciem tynku. Tak, więc warto dużo wcześniej zaplanować rozmieszczenie wyposażenia i oświetlenia.
lampyŚwiatło w mieszkaniu dzieli się na trzy grupy – górne, oświetlenie kierunkowe oraz dekoracyjne. Żyrandol centralny powinien dokładnie oświetlać całe pomieszczenie, w tym wypadku sprawdzą się także montowane na podwieszanym suficie halogeny albo reflektory. Światło górne stanowi bazę dla oświetlenia kierunkowego, które stosujemy w miejscach, w których wykonujemy określone czynności np. czytamy, przygotowujemy posiłki albo pracujemy na komputerze. Potrzebne są do tego lampy podłogowe lub stołowe, które dają wyraźne, skupione światło. Obecnie mamy bardzo duży wybór oświetlenie, lampy podłogowe nowoczesne stanowią doskonałą dekorację, która potrafi ożywić wnętrze. Oczywiście trzeba pamiętać, że takie pomieszczenia jak salon czy sypialnia będą potrzebować słabszego światła, niż łazienka i kuchnia. W sypialni w zasadzie możne całkowicie zrezygnować z górnego żyrandola na rzecz klimatycznych kinkietów i lampek nocnych. Światło powinno być ciepłe, najlepiej wybierać żarówki mleczne. W salonie będzie potrzebne wprawdzie centralne oświetlenie, ale nie powinno być zbyt jasne. Jeżeli lubimy kwiaty, ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie lampy ogrodowe w doniczkach. Dzięki temu zyskamy dodatkowe, dekoracyjne źródło światła po zmierzchu.

Światło w mieszkaniu jest bardzo ważnie, dlatego jego wybór powinien być przemyślany i co ważniejsze musi być odpowiednio rozmieszczone. Dzięki oświetleniu można kształtować przestrzeń.