Uszczelnienie jest elementem lub zespołem elementów o określonym kształcie i wymiarach w stanie swobodnym. Najczęściej umieszczane jest w miejscu połączenia innych elementów w celu uzyskania szczelności połączenia. Uszczelnienia używane są do oddzielenia od siebie przestrzeni, w których znajdują się dwa czynniki o różnych ciśnieniach, temperaturach lub innych właściwościach fizyko-chemicznych.
Uszczelnienie części walcowych w maszynach i urządzeniach
Elementy uszczelniające nazywane popularnie oringami to elementy składowe większości maszyn, a zwłaszcza tych używanych w szeroko pojętej branży budownictwa czy motoryzacyjnej (koparkach, koparko-ładowarkach, dźwigach, spychaczach, samochodach osobowych, ciężarowych, ciągnikach rolniczych, czy pojazdach wyspecjalizowanych). Gumowe pierścienie uszczelniające to najpowszechniejsze i najprostsze typy uszczelnienia. Dzięki swej prostocie, niezawodności, bardzo łatwej aplikacji i niskiej cenie są najczęściej stosowanym uszczelnieniem we wszelakich urządzeniach. Gumowy oring to pierścień uszczelniający o kształcie torusa lub potocznie zamkniętego pierścienia o przekroju kołowym. Wykonany jest z materiałów elastomerowych, a właściwy dobór materiału uzależniony jest od warunków pracy oringów. Gumowe pierścienie uszczelniające najczęściej stosowany są w miejscach, gdzie ciśnienie jest niższe niż w przypadku simmeringów, ale również tam, gdzie znacząca jest odporność na temperaturę oraz kontakt z agresywnymi substancjami chemicznymi, takimi jak pochodne paliw i ropy naftowej np. surówki, czy ozon oraz szeroko pojęte gazy.
Podsumowując, oringi, czyli gumowe pierścienie uszczelniające są samoczynnie i dwustronnie działającymi elementami uszczelniającymi. Pod działaniem ciśnienia siły pochodzące od zacisku wstępnego i ciśnienia nakładają się na siebie, dzięki czemu powstaje całkowita siła uszczelniająca, zwiększająca się wraz z rosnącym ciśnieniem.