Szybkozłączki do przewodów pneumatycznych

Artyści malujący za pomocą aerografów, lub też pracownicy korzystający z pistoletów malarskich często zmagają się z bardzo podobnym problemem, powstającym po odłączeniu narzędzia od kompresora. Jest nim mianowicie opróżnianie zawartości butli przez przewód, łączący kompresor z narzędziem.

Szybkozłączka do przewodu aerografu

szybkozłączki pneumatycznePowietrze w butli jest bowiem wypychane przez przewód po wypięciu narzędzia, a tym samym powoduje konieczność ponownego napełnienia kompresora za każdym razem po podpięciu aerografu czy pistoletu malarskiego. Może to niejednokrotnie powodować bardzo długie przerwy w pracy, podczas gdy narzędzie jest czyszczone przed kolejnym zadaniem, dlatego też większość użytkowników narzędzi pneumatycznych używa przewodów z szybkozłączkami, zamontowanymi na końcu przewodu na którym normalnie mocowany jest gwint do urządzenia zasilanego powietrzem. Szybkozłączki pneumatyczne są niczym więcej niż blokadami przewodów, dzięki którym powietrze w kompresorze nie jest opróżniane za każdym razem gdy podłączone do niego narzędzie jest wypinane z przewodu. Ich głównym zadaniem jest więc podwyższenie komfortu pracy z narzędziami pneumatycznymi, umożliwiając użytkownikowi rozpoczęcie pracy już po podpięciu danego narzędzia do przewodu, bez czekania, często długotrwałego, na ponowne napełnienie kompresora, zajmujące niejednokrotnie bardzo długi czas, jeśli kompresor posiada dużą pojemność butli.

Takie szybkozłączki mogą być mocowane na przewodzie pneumatycznym dokładnie tak samo jak zwykłe końcówki, i są dostępne niemal we wszystkich średnicach przewodów, oraz mocowań narzędzi. Mogą być więc używane zarówno z aerografami hobbystycznymi, pistoletami malarskimi jak i przemysłowymi narzędziami pneumatycznymi z dokładnie taką samą skutecznością.