kasy fiskalne novitus

Typy kas fiskalnych

Rynek kas fiskalnych jest bardzo bogaty i obfituje w różnego rodzaju modele urządzeń. Producenci próbują odpowiedzieć na potrzeby jakie pojawiają się podczas prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczej. Gama branż, w których przeprowadzanie rozliczeń za pomocą takiego sprzętu, jest niezwykle szeroka i obejmuje firmy z różnych dziedzin tematycznych – od sprzedawcy z budki gastronomicznej, aż do prywatnych gabinetów świadczących usługi medyczne.

Jakie rozróżniamy typy kas fiskalnych?

Mała kasa fiskalnaW odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorców na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Próbując kategoryzować ten cały asortyment można wyróżnić kilka typów kas. Pierwszym z nich są urządzenia jednoosobowe, jak np. małe kasy fiskalne wykorzystywane bardzo często w niewielkich placówkach handlowych, czy też osiedlowych sklepach spożywczych. Oczywiście to tylko przykłady miejsc, w których ten typ urządzeń jest na co dzień wykorzystywany. Kolejnym typem, który można wyodrębnić są przenośne kasy fiskalne o niedużych rozmiarach, ale sporej mobilności. Tego rodzaju urządzenia są niezwykle przydatne w branżach, w których rozliczenia nie są przeprowadzane w jednym miejscu i kasa musi być często przenoszona lub nie można jej zapewnić stałego zasilania. Przykładem takiej branży są przewozy osobowe, w tym przede wszystkim taksówki. Warto również wspomnieć o kasach systemowych, które są podłączane do centralnego komputera. Takie rozwiązanie jest wybierane zazwyczaj przez duże sieci handlowe lub inne podmioty o wielkiej powierzchni i dużej liczbie klientów.

Naturalnie taki podział jest czysto umowny, gdyż do całej tej grupy można by również dodać kasy obsługujące czytnik kart magnetycznych zapewniający możliwość rozliczania wszelkich transakcji o charakterze bezgotówkowym. Ważnym dodatkiem mogą być również skanery laserowe i w związku z tym można również wyróżnić kasy mające możliwość korzystania z tej opcji czytania kodów kreskowych z zakupionych towarów.