Typy sauny i ich przeznaczenie

 

Coraz więcej osób przekonuje się do regularnych wizyt na sanie. Z racji świadomości jak pozytywny wpływ ma sauna na nasz organizm, dobrze jest również wiedzieć jakie są jej typy i na jaką udać się w jakim celu. W tym nieco pomoże Ci nasz artykuł. 

Sauna parowa – najstarszy typ sauny

sauny fińskie ogrodoweSauna parowa istniała już za czasów cesarstwa rzymskiego. Wbrew pozorom temperatura w saunie parowej nie jest wysoka wynosi od 48 do 60 stopni. Ten typ sauny charakteryzuje się bardzo wilgotnym powietrzem, przez co wydaje się ona dużo bardziej odczuwalna. W saunie parowej nie powinno przebywać się dłużej niż 15 minut, działa ona najlepiej na skórę i najlepiej oczyszcza organizm z toksyn. Kolejnym dosyć popularnym typem sauny jest sauna sucha inaczej zwana sauną fińską. W saunie suchej doznamy znacznie wyższych temperatur dochodzących nawet do 120 stopni. W tego typu saunach wilgotność jest praktycznie minimalna. Nie powinno przebywać się w niej dłużej niż 12 min, zaś najlepiej sprawdzi się dla osób borykających się z astmą, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy problemami mięśniowymi. Zupełną nowością zaś jest sauna infrared, czyli sauna na podczerwień. Zamiast tradycyjnego pieca, posiada ona promienniki podczerwone. Sauna nagrzewa się do temperatury 50-60 stopni Celsjusza, a panująca w niej wilgotność powietrza nie przekracza 25%. Jest to model sauny, z której można korzystać codziennie, a czas przebywania to maksymalnie pół godziny.

Dla osób mających schorzenia dróg oddechowych, jak ból gardła, krtani, tchawicy czy płuc, najbardziej pomoże sauna solna, zbudowana z kamieni solnych. Odbywa się w niej naturalna inhalacja solna, dzięki czemu wraz z parą wdychamy sól, jod, brom, wapń i magnez. W saunie panuje temperatura nie przekraczająca 80 stopni, a wilgotność jest umiarkowana.

Więcej informacji sauna-r.com