Własna działalność w Niemczech

 

Ogromna ilość przedsiębiorców narzeka, że w naszym kraju biznesmenom rzucane są kłody pod nogi. Polityka i wszystkie formalności związane z zakładaniem firmy w Polsce są dość skomplikowane i niejednokrotnie wiążą się z wielokrotnym odwiedzaniem urzędów. Właśnie z tego powodu duża liczba inwestorów postanawia zakładać swoje firmy w krajach Europy Zachodniej.

Zakładanie firmy w Niemczech

firma w niemczechJednym z krajów, w którym przedsiębiorcy bardzo chętnie otwierają swoje firmy są Niemcy. Własna konkretna firma w Niemczech to świetny pomysł z wielu powodów. Pierwszym z nich jest to, że mamy tam dostęp do bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury w postaci nowoczesnych dróg i autostrad. Dzięki temu możemy bardzo sprawnie realizować transport na terenie całego kraju. Obecnie do założenia firmy w Niemczech konieczne będzie na początku wypełnienie stosownego formularza. Będziemy musieli załączyć do niego dokumenty potwierdzające naszą tożsamość oraz miejsce aktualnego zameldowania. Dużo osób decyduje się na zakładanie w tym kraju jednoosobowych działalności gospodarczych. Z czasem taką firmę możemy bardzo łatwo przerobić w spółkę cywilną czy komandytową. Przedsiębiorcy postanawiają od tego rozpocząć bowiem w przypadku takich firm nie jest konieczne posiadanie kapitału. Utrudnieniem jest jednak to, że w Niemczech w firmie jednoosobowej nie ma możliwości zatrudniania pracowników i dlatego takie firmy z czasem są przekształcane.

Ogólnie rzecz biorąc założenie firmy w Niemczech jest dużo łatwiejsze niż w Polsce. Ułatwieniem jest również tamtejsza polityka związana ze składkami emerytalnymi, których opłacanie w Niemczech jest zupełnie dobrowolne. Drugim z czynników motywujących do zakładania tam działalności jest dostępność do wykwalifikowanych pracowników.