okno

Zabiegi konieczne przy użytkowaniu okien drewnianych

Oczywiste jest, że okna posiada każdy dom mieszkalny. Nie zastanawiamy się nad nimi dopóki nie potrzebujemy ich kupić. Kiedy już przychodzi do wyboru nowych okien możemy wybrać rodzaj ramy, jaką będzie miał nasz nowy zakup. Na rynku dostępne są takie wykonane z plastiku lub drewna.

oknoDrewno jako materia na okna stało się modnym materiałem. Trend te poparty jest funkcjonalnością okien drewnianych – ich lepsza izolację termiczną i ładniejszy wygląd. Naturalne materiały są teraz modne. Dodatkowo wyżłobione w drewnie słoje dają mu unikalny charakter ozdobny, który sprawdzi się zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Zapewniają one również lepszą wymianę powietrza w porównaniu z oknami plastikowymi. Okna katowice posiadają kilka współczynników, z których jednym z istotniejszych jest izolacja termiczna. Współczynnik przenikania ciepłą w okna drewnianych jest lepszy niż w przypadku oknie plastikowych. Stanowi to o ich energochłonności. Mankamentem okien drewnianych jest konieczność konserwacji. Okna drewniane powinny być lakierowana lub malowane, co średnio 5 lat tak, aby zachowały swoja estetykę i funkcjonalność. Takie zabiegi sprawiają, że taki materiał posłuży nam kilkadziesiąt lat. Należy pamiętać o myciu okien, co w przypadku okien drewnianych jest szczególnie ważne. Brud może niszczyć powłoki tych okien, więc należy je myć przynajmniej dwa do trzech razy w roku, a zwłaszcza po zimie. Mycie okien należy zacząć od usuniecie kurzu, a potem umyć szybę, najlepiej woda z płynem do naczyń. Nie należy stosować środków zawierających amoniak.

Czyste okna można zabezpieczyć mleczkiem konserwującym albo specjalną pasta do pielęgnacji drewna. Takie preparaty można kupić u niektórych dystrybutorów okien. Takie zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać, gdy nie świeci mocno słońce oraz gdy nie ma mrozu. Należy sprawdzić wszystkie okucia okienne najlepiej raz do roku, w razie potrzeby naoliwić. Poluzowane wkręty trzeba dokręcić. Takie zabiegi sprawia, że nasze okna będą nam służyć dłuższy czas i będą stanowić element dekoracyjny budynku.